Chile, dědictví indiánských kultur a hispánského vlivu v jednom skvělém balení
Exotická země, ležící v Jižní Americe, vás může přilákat nejen množstvím přímořských destinací, kde si můžete dopřát krás Tichého oceánu, ale také pohořím Andy, které se nacházejí na východě země nebo si můžete užít procházku hlavním městem – Santiago de Chile. Milovníci většího dobrodružství zde mohou nalézt také různé horké plameny či vulkány, poušť, ale také národní parky, staré lesy nebo ledovce. Hlavním jazykem země je španělština, domluvíte se ale také anglicky. Původní obyvatelé, jejichž kulturu zde také můžete prozkoumat, ale nebyli Španělé, nýbrž Mapučové s Inky. A tak zde i dnes, po tří set padesáti leté válce mezi indiány a Španěly, stále najdete i indiány.
Zajímavosti vhodné k návštěvě? Jsou tu četné historické památky, žádnou nevynechejte!
Jak již bylo řečeno, Chile je opravdu rozmanitá země, kde můžete navštívit cokoliv vás jen napadne. Pokud se obáváte sopečné činnosti, opravdu zde činné sopky jsou, o své aktivitě ale předem „informují“ a jejich činnost není nijak častá. Za zmínku ale stojí, že zde proběhlo nejsilnější zemětřesení v našich dějinách. Toto velké zemětřesení v Chile proběhlo v květnu roku 1960 a vyvolalo mnoho dalších nepříjemností, jako byl výbuch sopky v Andách či ničící vlna tsunami, škodící zejména na Havaji. Roku 2008 se také, po několika tisících let, v Chile probudila sopka Chaitén. Sopečný popel a prach ze sopky pokryl široké okolí, postižené oblasti ale byly úspěšně evakuovány.
Pokud se sem ale vypravíte, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu metropole. Hlavní město Chile, které nese název Santiago de Chile je velmi rychle rostoucím městem s rozličnými památkami, nejzajímavější z nich můžete nalézt na hlavním náměstí Plaza de Armas. Náměstí vévodí katedrála společně s Národním historickým muzeem, nacházejícím se v bývalé budově paláce, k vidění je zde ale také historická budova pošty, divadlo či Národní knihovna. Když zabrouzdáte do centra města, můžete taktéž navštívit Palacio de La Moneda, prezidentský palác, či palác justiční.
Zemětřesení bohužel ničí historické stavby, ale stále je zde co obdivovat…
Budov z kolonizačních let zde bohužel není dochováno mnoho, ať už z důvodu válek či četných zemětřesení, která se zde od té doby udála. Nejstarší dochovanou budovou z těchto let, přesněji pak z let osmdesátých šestnáctého století, je františkánský kostel San Francisco a k němu náležící klášter. Dnes je v tomto kostele muzeum. Samozřejmě město neláká jen svými památkami, ale také trhy, nejznámějším trhem je Mercado Central, nebo množstvím restaurací, kde vám připraví nejen pochoutky z mořských plodů a ryb, také zde ale můžete ochutnat jedno ze světoznámých chilských vín.
Kdo by neznal Velikonoční ostrov? O místních sochách jste přeci museli slyšet…
Dalším místem, a také asi jedním z nejznámějších, je Velikonoční ostrov. Několik desítek tun vážící lidské postavy jsou jedním z největších lákadel jak pro turisty, tak pro archeology. Ostrov si Chile přivlastnilo na konci devatenáctého století, dodnes ale není jasné k čemu lidské sochy Moai sloužily – byly to strážci ostrova či způsob uctívání bohů? Sochy jsou vyrobené z hornin, vylitých ze sopky Maunga Terevaka, která zde nezanechala jen materiál vhodný k sochařství, ale zanechala po sobě také stopy pod povrchem v podobě různých jeskyní. Nejkrásnější z nich je pak jeskyně Ana Kekenga, pojmenovaná po dvou okénkách na konci, ze kterých je nádherný pohled na oceán. Pokud byste se chtěli o sochách dozvědět více, můžete navštívit Museo Antropológico Sebastian Engler. Nacházející se v jediném městečku na ostrově – Hanga Roa.
Neposledním místem, kam se v Chile lze vypravit, je Měsíc. Samozřejmě vám zde nikdo nepůjčí raketu a nevycvičí z vás astronauta, Chile má ale svou vlastní měsíční krajinu. Valle de la Luna neboli Měsíční údolí, se nachází necelých třináct kilometrů od oázy San Pedra a nabízí úchvatný pohled na „Měsíc“ i pro nás ne-astronauty. Jak již z názvu vyplývá, krajina zde je spíše drsná, sluncem spálená a nepřívětivá, přesto vám ale dokáže vyrazit dech, a to zejména při západu a východu slunce. Pokud si budete chtít zajet pro nejen úchvatné fotografie, které vám bude každý závidět ještě velmi, velmi dlouho, z města vás sem zaveze jistá cestovní kancelář nebo si můžete třeba půjčit kolo.
Formality na závěr, aneb vydejte se sem patřičně očkováni a nepodceňujte pojištění
Pokud se rozhodnete vypravit do Chile, pro pobyt do devadesáti dnů vám bude stačit pouze pas, který ale musí být platný ještě alespoň půl roku po návratu zpět do Čech. Pozor ale na potraviny, které si budete muset koupit až na místě, dovoz potravin i ovoce a zeleniny zde není povolen. Toto pravidlo zde důsledně kontrolují.
Platit zde budete chilským pesem (CLP), které si můžete vyměnit předem – kurz je asi 36 CLP na naši jednu korunu – nebo až na místě, zde po vás ale budou chtít nejlépe dolary či kreditní kartu. Očkování pro pobyt v Chile nejsou povinná, přesto se ale doporučuje očkování tetanu, žloutenky a břišního tyfu. Zdravotní péče je zde poměrně drahá, a tak nezapomeňte ani na cestovní pojištění. Z pohledu zemětřesení a sopek je zde opravdu většinu času bezpečno, ve městech ale dávejte pozor spíše na svá zavazadla a kapsy.
Marek Kos | 2.2.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
15,2°C
|
Předpověď počasí |