Bezpečnostní rizika v Egyptě, Tunisku nebo Turecku nutí evropské turisty hledat jiné alternativy trávení dovolené a řada z nich se vrací na osvědčená místa v Evropě. Pokud zrovna nejste druh turisty, kterému stačí plný bufet, písečná pláž a umírněné moře připomínající jihočeský bahňák, tak máme pro vás jedno malé doporučení. Tento tip se jmenuje Baskicko.
Španělsko je po desetiletí oblíbenou turistickou destinací. Pobřeží Costa Brava v blízkosti Barcelony nebo Costa del Sol na jihu Španělska přitahují jako magnet milióny turistů. Ti, co nechtějí trávit čas jen na pláži, často objevují kouzlo Andalusie, která má díky maurským vlivům příchuť exotiky. V létě vyrážet do Madridu a okolí je skoro sebevražda, protože vysoké teploty tohoto nejvýše položeného evropského hlavního města vyhání i většinu místních obyvatel. Pokud zrovna nemusíte trávit veškerý čas na pláži, anebo již vás nudí vyprahlá krajina Andalusie, zkuste navštívit Baskicko.
Baskicko na mapě
Díky teroristické partě ETA, která po desetiletí terorizovala Baskicko a její obyvatele, je tato část Španělska známa především z negativních zpráv světových agentur. Když jsem byl v této oblasti poprvé v polovině devadesátých let minulého století, tak běžně stávali před vládními budovami po zuby ozbrojení policisté a vojáci. Jak roky plynuly, tak se aktivita ETA utlumovala a dnes je již pravděpodobně tento problém navždy zažehnán.
A co je na Baskicku tak zajímavého? Baskicko leží v severní části Španělska a jeho břehy omývají vlny Atlantského oceánu v Biskajském zálivu. Z východu je přirozenou hranicí oblast Navarra a Pyrenejské pohoří. Ze západu je to zase úžasná horská krajina Kantábrie. Osobně nejvíce miluji jižní hranici Baskicka, kterou tvoří oblast La Rioja, která je známa produkcí skvělého červeného vína, ale k tomu se ještě dostaneme. Baskicko je asi nejméně typickou španělskou oblastí. Většina regionu má kopcovitý až hornatý charakter, kopce pokrývají zelené lesy, klima je zde hodně podobné střední Evropě a když tímto regionem projíždíte, máte poct, že jste na Vysočině nebo v Beskydech.
Baskičtina, podivný jazyk
Spolu s Katalánskem je Baskicko centrem španělského průmyslu a najdete zde stovky strojírenských, elektrotechnických i jiných firem, které jsou úspěšné v globální konkurenci. V Baskicku je nejnižší nezaměstnanost a velmi nízká kriminalita. Pokud je ve Valencii běžné ve 22h vyrazit na večeři, tak v Baskicku se většina podniků zavírá okolo 23 – 24 h. Dovolím si říci, že Baskové mají šmrnc Španělů, ale mentalitu hodně podobnou Středoevropanům. Čím se Baskové hlavně odlišují, je jazyk. Baskitčtina nemá nic společného se španělštinou a dle odborníků s žádným jiným evropským jazykem. Typickým pro tento jazyk je hojné používání písmena X. Také je zvláštní, že tímto jazykem mluví buď staří obyvatelé nebo mladí Baskové, kteří se jej učili ve škole. Pro generaci vyrůstající v období diktátora Franka byl tento jazyk zapovězen z důvodu potlačování národních identit.
Vitora hlavní město a San Sebastian neformální centrum Baskicka
Za hlavní město Baskicka bývá označována Vitoria (baskicky Gasteiz). Celkem příjemné město, kde je řada zajímavostí, které při průzkumu Baskicka musíte navštívit, ale není to úplná pecka. Neformálním hlavním městem Baskicka je San Sebastian (baskicky Donastia). Město proslavené filmovým festivalem, úžasnou písečnou městskou pláží a množstvím michelinských restaurací. To město má prostě šmrnc. Hlavním magnetem města je zmíněná písečná pláž La Concha, která se rozprostírá okolo stejnojmenného zálivu. Nad pláží vede rušná silnice a nad ní jsou postaveny vily s výhledem na tuto pláž a záliv. Pokud si myslíte, že rušná silnice znehodnocuje cenu apartmánů v těchto budovách, jste na omylu. Cena středně velkého apartmánu okolo 100 m2 se zde pohybuje okolo 1 miliónu EUR. Prý je kupují hlavně bohatí Baskové.
Když vyrazíte na východní stranu zálivu dojdete do starého města, kde je množství tapas barů. Tapas bar je španělská specialita a jedná se o podnik, kam přijdete a zpravidla zde postáváte, nebo si na chvilku sednete ke stolu, pojídáte malé jednohubky nebo sendviče, popíjíte skleničku vína nebo skleničku piva (1 – 2dc – nepředstavitelné pro nás české pivaře) a diskutujete s přáteli. Při výpravě do tapas barů se očekává, že tu a tam něco zobnete, dáte si skleničku a zase pokračujete dál do dalšího baru. Při rozhovorech s baskickými přáteli jsem se dozvěděl, že tapas bar je baskický vynález. Nepodařilo se mi ověřit, jestli je to pravda, každopádně Baskové tomuto způsobu stravování říkají pinchos (baskicky pintxos).
Pravděpodobně blízkost Francie způsobila, že Baskové mají skvělou kuchyni. Pokud máte rádi opravdu dobré jídlo a máte v peněžence dostatečnou rezervu, mrkněte se na internetu na skvělé restaurace. Svého času jsem četl, že v San Sebastianu je nejvíce michelinských restaurací v Evropě. Nejsem si jist, jestli je to pravda, každopádně jídlo v baskicku bylo vždy skvělé.
Letovisko Zarautz na pobřeží Biskajského zálivu
Pokud vyrazíte ze San Sebastianu na západ podél pobřeží narazíte na městečko Zarautz. Toto městečko má úžasnou písečnou pláž a pokud si budete chtít užít gurmánských zážitků vydejte se silnicí směrem na západ (Bilbao) a narazíte na restauraci Aiten-Etxe. Kromě skvělé kuchyně je zde nádherný výhled na pláž a pokud přijedete na oběd, který se protáhne do večeře, uvidíte, jak pláž postupně pohltí oceánský příboj. Majitel restaurace je postarší sympatický chlapík, který tuto restauraci vede přes dvě desítky let.
Bilbao je centrem průmyslu a moderního umění
Dále na západ od San Sebastianu dojedete do Bilbaa, které je největším městem Baskicka. Bilbao má i mezinárodní letiště a nejsnáze se sem dostanete přes Mnichov nebo Frankfurt. Bilbao bývalo špinavým průmyslovým městem, ale přestože průmysl se zde i nadále intenzivně rozvíjí, prošlo město v posledních desetiletích radikální proměnou. Nejviditelnějším symbolem je Guggenheimovo muzeum moderního umění, které bylo dostavěno v roce 1997 na břehu řeky Nervión. Autorem této moderní a po všech stránkách atypické stavby je slavný architekt Frank O. Gehry (podílel se i na projektu Tančícího domu v Praze).
Guggenheimovo muzeum bylo vystavěno v zanedbané části města a jeho výstavba stála 100 mil USD. Plášť budovy je pokryt pláty titanu o tloušťce půl milimetru. Tento architektonický unikát jen za první 3 roky přilákal 4 milióny turistů a utržil okolo 500 mil EUR. Příliv turistů má samozřejmě pozitivní vliv na ekonomiku města a především provoz hotelů a restaurací. Až se v podvečerním slunci nabažíte odlesků Guggenheimova muzea, vydejte se směrem k vlakovému nádraží do ulice Ledesma Musikariaren Kalea. Zde je spousta tapas barů, kde si můžete dát tapsa / pinchos a ochutnávat skvělé červené víno. Tímto se dostáváme k slibovanému tématu La Rioja.
Vinařská oblast La Rioja
Region La Rioja leží jižně pod Baskickem a zjednodušeně se dá říci, že tam, kde zelená hornatá krajina, přechází do vyprahlé zvlněné roviny, tam začíná La Rioja. Jedná se pravděpodobně o nejznámější španělskou vinařskou oblast. Víno z místních bodegas se úspěšně exportuje do celého světa a je oblíbené především pro svou plnou chuť a přijatelnou cenu. Nekorunovaným hlavním městem vinařství v La Rioja je městečko Haro, kde najdete řadu dobrých vinařství, které můžete formou exkurze i navštívit. Osobně jsem navštívil vinařství Cvne, Bilbaínas a Muga, můžu doporučit. Asi 30 km od Hara je městečko Elciego s velmi známým Bodegas Marquéz de Riscal. Toto vinařství jistě nepřehlédnete, protože jeho součástí je designově extravagantní hotel a hledáte-li spojitost s nedalekým Guggenheimovým muzeem, tak hádáte správně. Autorem této barevné „plechové“ budovy je taktéž americko – kanadský architekt Fran O. Gehry. I když jsme se už dostali mimo Baskicko, červená Rioja k této oblasti neodmyslitelně patří a pokud milujete víno, nenechte si tuto příležitost k návštěvě ujít.