Řím - věčné město
Italská metropole Řím, je ne nadarmo řazena k vůbec nejkrásnějším městům světa. Kromě své působivé atmosféry jde však také o město, ve kterém se zvláštním způsobem snoubí neuvěřitelná kombinace historie, náboženství a umění. Dvou a půlmilionová metropole nabízí turistům nesmírně unikátní zážitky, vzpomínky a dobrodružství z poznání, takže strávit zde týden nestačí ani v nejmenším k tomu, abyste prozkoumali třeba jen zlomek.
Řím starověký
Už samotná pověst o založení města rozkládajícího se na sedmi pahorcích je fascinující. Říká se, že zakladatelem a prvním králem Říma byl Romulus – mladík údajně odkojený vlčicí spolu se svým bratrem Remem. O tom, že by se něco takového skutečně stalo, historikové pochopitelně dosti pochybují; nicméně symbolická soška vlčice se dvěma dětmi, nacházející se na Kapitolu, je dodnes jednou z hlavních turistických atrakcí v Římě. Fakt, že byla pravděpodobně vytvořena až ve 13. století našeho letopočtu, jen ilustruje to, jak oblíbený tento příběh mezi lidmi býval a stále je. Připomeňme jen, že právě po Romulovi nese Řím své jméno.
A co ještě turisty tolik přitahuje?
Starověký Řím je natolik specifickou záležitostí, že snad nenajdeme na světě turistu, který by netoužil alespoň jednou v životě spatřit Koloseum, Forum Romanum nebo Pantheon – tedy památky datující se tisíce let do minulosti, až do dob největší slávy římského impéria. Právě trosky pradávných staveb, které s trochou nadsázky – zůstaneme-li věrni zmiňované pověsti – spatřily světlo světa díky legendárnímu zakladateli, tvoří dnes jednu z nejdůležitějších turistických lákadel celého města. A starořímskou architekturou s typickými sloupy, tympanony a vítěznými oblouky, se inspirovala i celá řada modernějších římských staveb. Třeba nepřehlédnutelný památník Viktora Emanuela II., vztyčený na konci druhé světové války na počest sjednocení Itálie, zcela jednoznačně napodobuje právě původní římský styl. Vítězné oblouky, jichž hned několik mimořádně zachovalých se tyčí na Forum Romanum, jsou rovněž původně římským vynálezem, který posléze převzali stavitelé po celé Evropě.
Řím křesťanský
V jedné věci je Řím naprosto unikátní: jedná se totiž o jediné město na světě, na jehož území leží samostatný stát. Jistě tušíte, že řeč je o Vatikánu – s rozlohou zhruba 44 hektarů nejmenším státu na světě. V pradávných dobách se jednalo o území obývané věštci a nazývalo se tedy „pahorek věštců“ – latinsky Vaticanus. Dnes už ho ale máme všichni spojené s katolickou církví a především papežem, který právě zde sídlí. Pokud jde o turisticky atraktivní lokality, o ty v malém státečku není rozhodně nouze. Snad ani není třeba představovat Sixtinskou kapli, náležející pod rovněž velmi proslulou baziliku svatého Petra, stejně tak slavné je vatikánské svatopetrské náměstí zdobené sochami renesančního umělce Berniniho. A právě renesance je hned po starověku patrně nejdůležitějším dějinným obdobím, které formovalo současnou podobu Říma a stojí za tím, proč do italské metropole ročně zamíří více než šest milionů nadšených zájemců o historii, architekturu či umění.
Řím umělců
Snad každý již někdy slyšel o fenomenálních umělcích, jakými byli Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarotti nebo právě zmiňovaný Bernini. Už jen tito tři významní muži nám mohou být dokonalým důkazem toho, co to znamená být „renesanční muž“. Z období renesance, které v Itálii (a posléze v celé Evropě) panovalo zhruba od třináctého do patnáctého století, se nám zachovalo nespočetné množství fascinujících uměleckých děl z oblasti literatury, malířství, sochařství i vědy. Zejména výtvarné umění je jedním z velkých římských lákadel. Ve zdejších galeriích (z nichž velmi slavná je například galerie Borghese) lze obdivovat díla malířských velikánů, jakými byli kromě již zmíněných umělců třeba neméně slavní Caravaggio, Rafael nebo třeba Tizian.
Řím a jeho barokní klenoty
Ve výčtu těch nejzajímavějších památek ale určitě ještě pár klenotů chybí, jde zejména o barokní skvosty Věčného města. Začneme třeba nedaleko od Pantheonu, kde je náměstí Piazza Navona, situované přesně na místě, kde nechal vystavět Caesar jeden z prvních antických stadionů. Doba se ale změnila a přibylo tu několik sakrálních staveb, stejně jako Berniniho Fontána čtyř řek. Baroko pak reprezentuje ještě slavnější vodní dílo, nazvané jednoduše Fontána di Trevi, nachází se totiž na stejnojmenném náměstí. Známe ji z filmu Sladký život a když hodíte do vody malý penízek, mělo by se vám vyplnit nějaké tajné přání – tak proč to nezkusit?
A baroko do třetice? To jsou třeba Španělské schody z první poloviny osmnáctého století, pro mnoho turistů orientační bod, pro Římany zase místo, kde si rádi dávají dostaveníčka. 135 schodů vede přímo na vrchol, který zdobí kostel Santa Trinita dei Monti. Tato stavba si zahrála nejen v Prázdninách v Římě s Audrey Hepburnovou a Gregorym Peckem, ale také je zmíněna v jedné ze slavných nahrávek Boba Dylana.
Z Říma to ale určitě ještě není vše…
Na závěr bychom si měli zmínit ještě několik skutečných perel, turisticky atraktivní místa jsou totiž v Římě snad na každém rohu. Je to třeba Andělský hrad, původně mauzoleum císařů Caracally, Hadriana nebo Marka Aurelia, později útočiště papežů v době ohrožení jejich sídla. K Andělskému hradu vede samozřejmě Andělský most, protože tato stavba je na druhém břehu řeky, která dala život antické civilizaci – Tibery.
Za zmínku ale jistě stojí nejen Řím antický nebo středověký, ale také moderní. Bar Giolitti nabídne nejlepší porci zmrzliny široko daleko – bar nechápejte v našem významu, je to místo, které spíš odpovídá našim cukrárnám nebo kavárnám. Samozřejmě musíte vyzkoušet i místní restaurace. Z Říma pocházejí populární špagety carbonara, tak je zde vyzkoušejte. Pokud si vyjedete do Říma i za nákupy, rozhodně neuděláte chybu, protože butiky nebo obchody se značkovým zbožím světové úrovně jsou doslova na každém rohu. Snad jich je ještě více než architektonických skvostů…
Další články o zajímavých místech v Římě:
Marek Kos | 24.7.2016
Aktuální počasí v destinaci
|
11,5°C
|
Předpověď počasí |