JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA
Více než padesát milionů obyvatel, z hlediska rozlohy čtyřiadvacátá země světa. I tak se dá krátce popsat Jihoafrická republika, která má za sebou více než pět století moderní historie. Nadvláda Britů skončila v roce 1910, dlouhé roky zde byli u vlády také Nizozemci. Dovolená v Jihoafrické republice, to je hlavně o dobrodružství. Objevovat můžete nejen hlavní město Jihoafrické republiky Cape Town (Kapské Město) a Pretorii , ale klidně také historický Johannesburg. Zapomenout nesmíme ani na přírodní bohatství země, třeba Krugerův národní park je skutečně pověstným. Tím ale ještě nekončíme!
Pokud chcete navštívit Jihoafrickou republiku, cestovat můžete přes Frankfurt
Německé město Frankfurt nad Mohanem bude přestupní stanicí, více než devět tisíc kilometrů se letecky překoná za půl dne. Jihoafrická republika doba letu je sice trochu na dlouho, protože třeba na Kapverdy letíte čtyři hodiny a do Tuniska necelé tři, za tu krásu to ale jistě stojí. Jak nám říká mapa Jihoafrické republiky, vyplatí se pronajmout auto se zkušeným řidičem, můžete i kempovat. Vzdálenosti tu jsou poměrně velké, ale obslužnost autobusy tu není úplně nejlepší. Na druhou stranu, silnice jsou ve výborném stavu. Pojďme si představit největší jihoafrická města a poté se vydáme na trochu dobrodružství do přírody, co vy na to?
Čtyři miliony obyvatel, impozantní pohled ze Stolové hory (i na ni), ale také nedaleký mys Dobré naděje, přesně to jsou základní poznávací znaky Kapského Města. Když se vydáte právě ke světoznámému výběžku nad mořem, zkontrolujte si počasí – pokud tu bude krásně, zdejší národní park si určitě užijete. Lanovkou se dovezete přímo k majáku, během slunečných dnů je vážně krásný výhled. Prakticky celý rok tu kvetou sukulenty. A pozor, pěší pouť z mysu Dobré naděje na Stolovou horu trvá asi pět dnů! Taková pěší turistika může znít zajímavě, že? Kapské Město je považováno za jednu z nejkrásnějších lokalit světa, pro evropské kolonisty bylo vůbec první osadou na území dnešní JAR.
Dalším významným městem je Durban, kde velkou část života prožil třeba Mahátma Gándhí. Centrem výkonné moci je Pretoria, která se nachází na severu země, relativně nedaleko hranic s Botswanou. Dalšími sousedy JAR jsou Namibie, Mosambik a Zimbabwe, započítat samozřejmě musíme i dva ministáty – Lesotho a Svazijsko. Ptáte se na největší jihoafrické město? Tím je Johannesburg, který je bohužel považován i za světové centrum zločinu. Pokud si ale odmyslíme nechvalně známý primát, nabídne tato lokalita historickou budovu pošty, která je v provozu už více než 120 let, ale také obrovskou ZOO nebo Muzeum Afriky.
Zavítejme do jihoafrické divočiny, je tu víc zvířat, než si umíte vůbec představit
Na severu, u hranic s Mosambikem, najdete jednu z nejslavnějších safari světa, Krugerův národní park. Od jeho založení už uplynulo více než sto let, jsou tu velké šelmy (gepardi, levharti, lvi), ale také antilopy, zebry, hroši a další živočichové. Tento africký park je velký asi jako Wales, každoročně sem zamíří statisíce návštěvníků. Pokud ale nechcete potkat tolik turistů, zamiřte do národního parku Kgalagadi, který částečně zasahuje do sousední Botswany. Antilopy a lvi tu jsou také, potkáte se tu i s hyenami a orly, takže vlastně se dá říci, že o nic podstatného z africké fauny rozhodně nepřijdete.
Ptáte se na diamanty? Ty se těžily hlavně v Namaqualandu, území mezi Namibií a Jihoafrickou republikou. Dnes je zde národní park se vzácnou flórou. A pokud se chcete podívat do poněkud vyšších poloh, nemusíte zrovna na Kilimandžáro, Afrika nabízí i slavné Dračí hory, rozkládající se u hranic s Lesothem. Možná s trochu ponurou atmosférou, ale s vynikajícím zázemím pro turisty. Tisíc kilometrů dlouhé pohoří nabízí až 3482 metrů nadmořské výšky, jeden z největších vodopádů světa Tugela Falls (vysoký necelý kilometr) a pořádná porce nespoutané přírody. Co si více přát? Snad jen, aby vyšlo počasí…
K návštěvě JAR sice budete potřebovat strávit nejméně dvanáct hodin v letadle z Frankfurtu, ale vízum naštěstí vyřizovat nemusíte (alespoň pro pobyt do 90 dnů včetně). Anglicky se domluvíte prakticky všude, dvě třetiny obyvatel země jsou křesťané. Každý pátý Jihoafričan je potomkem kmene Zuluů, běloši původem z evropských krajin tvoří asi třináct procent populace. Pozor na očkování! Pokud nebudete mít v mezinárodním očkovacím průkazu záznam o vakcíně proti žluté zimnici, do země vás bohužel nepustí. Internetové kavárny jsou skoro všude, pošty fungují výborně.
Pokud jde o kuchyni, ta je mimořádně pestrá. Dejte si sušené maso Biltong, které je také surovinou pro polévku, nebo kukuřičný Pap, což je příloha k většině masitých jídel. A pokud jsme u masa, Bobotie je vlastně dušené jehněčí, Boerewors se inspirovalo v typicky německé kuchyni. A ryby? Jasně, těch pár tisíc kilometrů mořského pobřeží se projevit prostě musí…
Letní měsíce tu jsou v době našich zimních, což je pochopitelné, ale pojďme si říci něco bližšího o teplotách. V červenci je tu průměrně asi dvanáct stupňů Celsia, v lednu překročí teplotní maxima snadno dvacítku. Na stranu druhou, slunečno je tu skoro pořád, tak si nezapomeňte JAR opravdu užít!
Marek Kos | 18.8.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
35,1°C
|
Předpověď počasí |