Poznávací aktivní dovolená na Maltě
Když se řekne Středozemní moře, mnohým se jistě vybaví Jadran, řecké ostrůvky nebo třeba Egypt, až tak široké Mare Nostrum vlastně je. Ale neměli bychom zapomínat ani na zdánlivě malé tečky na mapě, které však mají velký význam. Jednou z nich je třeba Malta, nacházející se jen krátkou chvilku plavby ze Sicílie. Co vše zde můžeme obdivovat? Tisíc a jednu věc, od nočního života po malebné pláže s azurovou hladinou všude kolem, prastaré megalitické stavby, rybářské vesničky, v nichž se za staletí nic nezměnilo nebo také vesničku Pepka námořníka, kde se natáčel hraný film o tomto hrdinovi. Tak kde vlastně začít?
Hlavním městem je už delší dobu Valletta, dříve opevněné středisko Johanitů
Centrem Malty je Valletta, založená před pěti staletími johanitským velmistrem, který ji skromně pojmenoval po sobě. Italský ráz je jasně patrný už na první pohled, ale pravda, jistou dobu zde byli pány i Britové, kteří si udělali z ostrovů taktickou námořní základnu pro boje s Němci. Památkou na ně je anglikánský kostel svatého Jana, ale také průmyslová revoluce, jež se dotkla hlavně pobřežních oblastí. Moderní nákupní galerie nebo restaurace pak jen dokreslují komplexnost města, které mají cestovatelé hodně rádi a ocenila jej také organizace UNESCO.
Dalším městem lákajícím k návštěvě je Sliema, která je jen pár kilometrů severně od Valletty. Zaujme nejen historickou pevností Tigné Point, ale také římskokatolickým farním kostelem Stella Maris, pověstné je i díky klidné atmosféře, kterou byste na samém severu ostrova hledají spíš marně. Zkrátka a dobře, je tu pro každého něco! Pokud se chcete spíš bavit, nabízí se Paceville, středisko nočního života, určené nejen mladým. Zdejší bary a diskotéky jsou opravdu pověstné a den tu vlastně nikdy nekončí, spíš jen plynule přechází v živou noc a svítání…
Stálezelené Gozo je pro milovníky přírody jako stvořené
Dovolenou na Maltě můžete strávit i na z ostrovů tohoto souostroví. Gozo má jen něco přes 60 čtverečních kilometrů, ale nabídne hodně nejen fanouškům nádherné přírody, ale i sakrální architektury. Třeba dóm ve vesnici Xewkija má třetí největší kupoli z evropských chrámů. Název ostrova pochází z kastilského dialektu, znamená jednoduše „radost“. A té si tu užijete opravdu hodně, tedy pokud vám nebude vadit asi dvacetiminutová cesta trajektem, který odjíždí každou hodinku. Totéž platí o maličkém ostrůvku Comino, kde žijí jen tři stálí obyvatelé, pěstující tu včely a víno. Tři kilometry čtvereční a samá zeleň, tady se zkrátka nespěchá – natáčela se tu Troja, ale i Hrabě Monte Cristo (verze s Jamesem Caviezelem z roku 2002).
A samozřejmě, ještě stále nekončíme. Přesuneme se na samý jižní cíp Malty, kde uvidíme jeskynní komplex Blue Grotto, z nějž je překrásný výlet na moře. Podobné to je v Marsaxlokk, zásobárně pro celou Maltu, pokud se čerstvých ryb týče. Do třetice si pak nenechte ujít vesnici Pepka námořníka, kde se natáčel v roce 1980 hraný film s Robinem Williamsem a Shelley Duvall – a pak zůstala celá vesnice na svém místě, jako zajímavá turistická atrakce.
Nezapomeňme na nejstarší historii Malty, o které se zatím moc neví
Megalitické chrámy, i o tom je dnešní Malta. Odkryto jich je na padesát, samozřejmě se ví, jakému účelu sloužily, ale o společnosti před pěti nebo šesti tisíci lety nám napoví jen málo. Podle některých historiků šlo o matriarchální kulturu, což ale mnozí další vyvrací – našly se jen sošky znázorňující pravděpodobně velekněžky. Jedním z takových megalitických komplexů je třeba takový Hagar Qim, ale nabízí se jich i mnoho dalších. Co říct závěrem? Snad jen, nebojte se, anglicky se domluvíte všude a znalci to mohou zkusit třeba i s italštinou. Sicílie je nedaleko a dvě třetiny Malťanů tomuto jazyku dobře rozumí.
Marek Kos | 27.1.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
24,7°C
|
Předpověď počasí |