EGYPT
Je jasné, že Egypt láká spoustu turistů kvůli své antické minulosti, ale nesmíme zapomenout ani na pověstné pláže a pohostinnost místních obyvatel. Pyramidy, oázy, přehrady, velkolepost faraonů na každém kroku a doslova věčné slunce. I tak by se dal v jedné větě shrnout celý Egypt. Začněme ale tradičně u metropole.
Tou je pro moderní Egypt Káhira, v aglomeraci více než dvacetimilionové město, nacházející se v severní části této krásné země. Káhiře se někdy říká matka světa, protože jde o největší město na africkém kontinentu – a rozhodně tu je co obdivovat.
Nejproslulejší místní mešita Al-Azhar, která vznikla s koncem desátého století, při které byla otevřena druhá nejstarší univerzita na světě a obrovský bazar Chán al-Chalílí, to je rozhodně lákavá nabídka na procházku. Navštívit můžete i Citadelu, pevnost založenou proslulým Saladinem nebo Egyptské muzeum, které nabízí více než sto tisíc různých exponátů najmě z epochy starověku. Z novějších architektonických skvostů Káhiry nelze nezmínit místní televizní a vyhlídkovou věž, která je vysoká hned 186 metrů. No a v poslední řadě, mají tu i docela velkou zoo.
Přesuňme se do Alexandrie, kterou založil sám veliký Alexander Makedonský. V dnešní době jde o čtyřmilionové město na pobřeží Středozemního moře, v minulosti šlo o velké obchodní centrum, kde se pravidelně setkávali i přední vzdělanci napříč kontinenty. Město důležité v minulých staletích snad pro všechny světové civilizace dnes obývají vlastně jen Egypťané. A co je tu k vidění? Najdete tu římský amfiteátr, na místě někdejšího majáku je pak monumentální pevnost Qait-beje a dokonce můžete nahlédnout i do novodobé alexandrijské knihovny.
Egypt, to jsou ale hlavně pyramidy – tedy odkazy, které zde po sobě zanechali někteří slavní faraoni. Asi nejnavštěvovanější památkou v zemi jsou pyramidy v Gíze. Třímilionové město je dnes předměstím Káhiry a jeho součástí jsou nejvýznamnější památky staroegyptské civilizace. A věřte, že se na pyramidy vydržíte dívat desítky minut.
Pokud Vám něco říká silueta obrovské sfingy, která má za sebou vysokou pyramidu, pak snímek pochází právě odtud. Rachefova pyramida a Velká sfinga, která byla úplně odhalena světu až začátkem minulého století – ta má znázorňovat Cheopsova syna Rachefa, vládnoucího v polovině třetího tisíciletí př. n. l.
Chufuova, nebo též Cheopsova pyramida (pozor, nejsou to dvě odlišné stavby, jak si někteří pletou) je největší pyramidou antického Egypta. A současně i poslední z těch původních sedmi divů světa, který se povedlo zachovat do dnešní epochy. Její současná výška dosahuje takřka 140 metrů, základna je čtvercová – 230 metrů. Docela velká stavba, že?
Co takhle oázy? Těch vám Egypt může taky pár nabídnout, protože podstatnou část jeho území totiž tvoří poušť. Pojďme si za všechny zmínit oázy Siwa a Farafra. Oáza Siwa se nachází nedaleko hranic s Libyí, najdete tu termální prameny, ale i spoustu olivovníků a datlovníků. Jsou zde i pozůstatky pevnosti Šálí a starobylého Amonova chrámu, na který se můžete vydat mezi datlovníky i na vypůjčených kolech.
To Farafra je nejmenší oázou na území Egypta, najdete tu až překvapivě horkou vodu a velkou palmovou zahradu. Asi čtyřicet kilometrů od Farafry je i Bílá poušť, která vám doslova vyrazí dech. Bílá se jí říká proto, že v ní najdete vápencové a křídové útvary, které na poušti doslova září bílou barvou. A také je tu skvělý výhled do okolí, nemluvě o východu a západu slunce!
Ovšem, kde je bílá, nebývá daleko i černá – a přesně to platí i v případě egyptských pouští. Tato poušť je plná sytě černých kamínků, které zasypávají žlutý písek. Sahara Sod, tedy Černá poušť, je s trochou nadsázky takový vjezd do pekla.
Pojďme se ale dál vydat po stopách faraonů. Co takhle Luxor, Asuán nebo Abú Simbel? Turisté po těchto názvech přímo šílí a samozřejmě mají proč – pojďme si je tedy trochu představit.
Tak třeba právě v Luxoru je asi největší koncentrace starověkých památek na kilometr čtvereční v celém Egyptě. Město, kterému se v době faraonů říkávalo Veset (nebo Vaset), se nachází na východním břehu životadárného Nilu. Celá řada muzeí, ale také Karnak, obrovský chrámový komplex, kde se uctíval bůh slunce Amon.
Západní břeh pak lemují pohřební komplexy, kterým se říká také Údolí králů, resp. Údolí královen. Na první pohled dokonale vyprahlá oblast, ve které nic zajímavého není, pár kroků odsud se začínají zvedat i svahy thébských hor. Ve skutečnosti zde bylo nalezeno více než šedesát hrobek, včetně té Tutanchamonovy, která jako jedna z mála unikla nenechavcům. Čtyřiadvacet z těchto hrobů patřilo egyptským panovníkům.
Říká vám něco Asuán? Čtvrtmilionové město nacházející se na jihu země, někdy přezdívané jako brána černé Afriky. Najdete zde rozlehlou botanickou zahradu (Kitchenerův ostrov), ale i obrovský obelisk královny Hatšepsut, tedy aspoň to, co z něj po fatálním krachu celé stavby ještě zbylo.
Zmínku si zasluhuje i Abú Simbel, dvojice chrámů vytesaných do mohutného skalního masivu, patřící kdysi vládnoucí dvojici Ramesse II. a Nefertari. Nachází se až na samém jihu dnešního Egypta, ve své době byl vlastně vstupní branou do říše velkých faraonů (a měl podobně jako Velká čínská zeď odradit případné nájezdníky). Na západním břehu Nilu, vlastně na dohled odsud, pak najdete i obrovská Asuánská přehrada – proslulou stavbu moderních architektů.
Slyšeli jste někdy o Džoserově pyramidě, která je vlastně vůbec nejstarší pyramidou na světě? Tato stupňovitá stavba je součástí velkého pyramidového komplexu v Sakkáře (ta leží asi dvacet kilometrů od Gízy).
A ještě něco zajímavého na konec? Tak například, v oáze Dachla najdete pouštní město Al-Qasr, které dokumentuje středověkou historii Egypta. Prakticky vše se totiž dochovalo, čas jako by se vůbec neposunul – úzké a zastřešené uličky, domky z hlíny, ale i proslulá mešita Nasr ad- Dína s 21 metrů vysokým minaretem. Pro návštěvníky Egypta může být toto měSto sladkou tečkou na samý závěr jejich dovolené.
Marek Kos | 18.8.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
18,5°C
|
Předpověď počasí |