Tyto autobusy byly symbolem Malty po desetiletí (Valletta – Malta)
Tyto autobusy byly symbolem Malty po desetiletí (Valletta – Malta)

Malta patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v Evropě. Ostrov každoročně navštíví více než milion turistů a cestovatelů, kteří si chtějí užít pohodovou dovolenou u moře a něco také vidět. Malta je největším ostrovem maltského souostroví. Kromě Malty jsou obydleny ještě dva další ostrovy, Gozo a Comino.

O názvu ostrova Malta 

Přestože povrch ostrova Malta tvoří několik druhů propustného vápence, který se používá jako stavební materiál, název ostrova nemá s maltou ani se stavebnictvím nic společného. Jeho původ souvisí s řeckou sférou vlivu. Malta byla až do roku 870 součástí Byzantské říše, stejně jako Řecko. Řekové, kteří si oblíbili vynikající maltský med, pojmenovali ostrov právě po této delikatese. A protože "meli" znamená v řečtině med, dostal ostrov jméno Melite. Existuje však ještě jedna, mnohem starší teorie, a to, že název ostrova Malta pochází z fénického slova maleth, které znamená útočiště.

Základní reálie Malty

Malta, plným názvem Maltská republika (maltézsky Republikka ta´Malta), je od roku 1964, kdy získala od britského impéria nezávislost, samostatným státem. Nadále však patří mezi členy Commonwealthu. Od roku 2004 je Malta členem Evropské unie. Platí se zde eurem. Maltská republika se rozkládá na několika ostrovech, obydlené jsou pouze tři. Největší Malta, střední Gozo a nejmenší Comino. Úředními jazyky jsou maltština a angličtina.

Maltština se píše latinkou

Maltština je jediná semitská řeč, která se píše latinkou. Maltština připomíná směs arabštiny, italštiny a angličtiny. Mimochodem podobně namixovaná je také maltská kuchyně, skvěle si zde pochutnáte na pizze, rybách, stejně jako na králíkovi, anebo dokonce na hlemýždích. Pokud máte rádi saláty, maltské stojí za to. Připravují se totiž dílem z čerstvé a dílem z nakládané zeleniny. Ale zpět k jazyku ve smyslu řeči. K tomu, abyste se dorozuměli na Maltě, stačí, když umíte anglicky. Angličtinu se zde učí děti již od první třídy. Ne náhodou najdete na Maltě jedny z nejlepších jazykových škol angličtiny.

Hlavní město Malty je Valletta

Hlavním městem celého ostrovního státu je Valletta, kde žije necelých 7000 obyvatel. Valletta má krásnou polohu, neboť se rozkládá mezi dvěma přírodními přístavy Marsamxett a Grand Harbour. Milovníci historických památek a zajímavé architektury si zde přijdou na své. Město bylo v 16. století založeno jako pevnost na základě studie architekta Francesca Laparelliho. Dnes zde najdeme pestrý mix barokních, neoklasicistních a moderních budov. Mezi nejvýznamnější stavby patří Palác Velmistrů a Pevnost sv. Elma, kde je dnes válečné muzeum. Od konce 18. století má Valletta svou univerzitu. Doprava ve městě je zajišťována autobusovými linkami a taxíky. Před Vallettou u Tritonovy fontány najdete hlavní autobusové nádraží, odkud vedou linky po celé Maltě.Velká část historického centra je tvořena pěšími zónami. Letiště však nehledejte ve Vallettě, ale v sousedním města Luqa. Letenky na Maltu pořídíte již od pěti tisíc korun, takže doprava na Maltu je nejrychlejší a nejekonomičtější letadlem.

Oblíbená letoviska pro dovolenou na Maltě

Když přijde letní sezóna, berou turisté Maltu útokem. Ročně navštíví Maltu kolem milionu turistů. Místní obyvatelé to kvitují, neboť jejich malý stát žije především z turistického ruchu. O přímořská letoviska není nouze. Těmi nejznámějšími jsou Bugibba a Mellieha. Bugibba je moderní letovisko městského typu na severovýchodě ostrova se spoustou hotelových komplexů. Maltské pláže jsou povětšinou skalnaté, najdou se však i písčité, nejkrásnější písčitá pláž leží ve Zlatém zálivu (Golden Bay Beach), kam jezdí z města autobus. Letovisko na severovýchodním pobřeží Malty, Mellieha, se může pochlubit nejdelšími písčitými plážemi na ostrově. Díky pozvolnému vstupu do moře se jedná o oblíbené místo pro rodinnou dovolenou s dětmi.

Dovolená na Maltě v zimě

Pokud není vaším cílem strávit dovolenou na Maltě u vody a radši poznáváte zajímavá místa, vydejte se na ostrov v zimě. Vyhnete se letním horkům a na podzim na jaře si zde užijete příjemné teplé počasí. V zimě zde může být už chladněji a větrno, občas déšť, ale vyhnete se náporu turistů. Malta díky své angličtině je oblíbeným „zimovištěm“ pro britské seniory. I mimo sezónu zde najdete spoustu hotelů a resortů v provozu, ale budete se muset držet spíše ve větších městech.

Doprava po Maltě

Malta je malý ostrov, a tak nebudete muset překonávat dlouhé vzdálenosti. Hlavním pilířem dopravy jsou autobusy. Ty ještě v prvním desetiletí tohoto století byly exotickým zážitkem. Jednalo se totiž o desítky let staré žluto červené autobusy různých typů. Byly pomalé, nepohodlné, bez klimatizace, ale byly místním koloritem. Dnes už jsou nahrazeny moderními autobusy, které jsou pohodlné, ale kouzlo zmizelo. Autobusem se dostanete skoro všude a pomocí webových stránek „Malta Public Transport“ si můžete naplánovat své cesty. Provozovatel má appky pro mobily, takže můžete mít jízdní řád ve svém telefonu.

Další alternativou jsou půjčovny aut, motorek či kol. Záleží, jakou vzdálenost chcete urazit a kolik chcete zaplatit. Ovšem pozor! Na Maltě se jezdí vlevo, stejně jako v Británii. Menší vzdálenosti ve městech, nebo mezi městy, nemá smysl pronájmem auta řešit. Finančně výhodnější je taxi a vyhnete se problémům s parkováním. Také ulice tu mnohdy nejsou stavěny na velký provoz, a tak jsou zácpy častým jevem. Mnohdy je pár kilometrů rychlejší ujít pěšky než autem nebo autobusem.

Navštivte ostrovy Gozo a Comino

Pokud Vás nebaví ležet na jedné pláži a chcete si užít cestování, navštivte také další ostrovy maltského souostroví. Pravidelná doprava funguje na ostrov Gozo (maltézsky Ghawdex) a Comino. Ostatní ostrovy jsou neobydlené.

Další zajímavá místa na Maltě

A co dále na Maltě navštívit? Hlavní město Valletta již byla zmíněna v úvodu tohoto článku. Na Vallettu je nejkrásnější pohled v podvečer ze Sliemy. Sliema je také oblíbeným turistickým centrem je zde spousta hotelů, apartmánů na pronájem, obchodů a restaurací. Okolo Sliemy je úžasná pobřežní promenáda, ale pláže jsou zde na plochém skalním masivu. Z druhé strany Valletty je trojměstí Cottonera a jedním z měst je Vittoriosa, která býval metropolí Malty za britské nadvlády. Najdete zde také řadu zajímavých staveb a není zde tolik turistů.

Pokud si chcete užít klid a vychutnat atmosféru ostrova, vydejte se do rybářského městečka Marsaxlokk v jihovýchodní části ostrova. Krásný přístav v zátoce se spoustou tradičních lodí luzzu, rybí trh a dobré rybí restaurace vás určitě potěší. Dalším klidným místem je Mdina, která leží v centru ostrova u většího města Rabat. Mdina je staré město, které bývalo centrem Malty a dodnes je sevřeno v mohutném opevnění. Tiché uličky bez aut, řada architektonických skvostů a krásné výhledy na celou Maltu.

Pokud se chcete ponořit do ještě vzdálenější a tajemnější minulosti, vydejte se k pravěkým chrámům Hagar Qim a Mnajdra. Neolitické stavby jsou vybudovány nedaleko mořských jeskyní Blue Grotto, které jsou také oblíbenou turistickou atrakcí.

Pokud se nacházíte v severozápadní části Malty v blízkosti oblíbených letovisek a pláží můžete se vydat do vesnice Pepka námořníka. Pepek námořník zde pravděpodobně nežil, ale v natáčela se zde hraná verze tohoto příběhu s Robin Williemsem v hlavní roli. Premiéra filmu byla v roce 1980 a od té doby slouží kulisy jako turistická atrakce pro malé cestovatele. Poblíž Pepkovi vesnice můžete navštívit věž Red Tower z které je úžasný rozhled. Dalším zajímavým místem v okolí je město Mosta, kde je v centru velká rotunda, která stojí za návštěvu.

Praktické internetové odkazy pro cestu na Maltu

Níže najdete několik zajímavých internetových odkazů, které se vám můžou hodit při návštěvě Malty.

Mapa Malty

Booking.com