Koloseum v Římě (Itálie)
Koloseum v Římě (Itálie)

Šedesátimilionová Itálie vznikla de iure teprve v roce 1861, kdy se sjednotily ve středověku nesmírně znesvářené městské státy a zapříčinily tak zrod moderního italského státu. Slunná země má za sebou velmi bohatou historii, byla centrem velkolepého římského impéria a dodnes je pak i středobodem celého katolického světa. Během středověku byla však rozdělena na soupeřící městské státy, mezi které se řadila například Florencie, ale i Benátky, Milán či Janov, na jihu dnešní Itálie se pak rozkládalo Království obojí Sicílie.

Itálie je doslova rájem historických památek, ale najdete zde i příjemnou jižanskou atmosféru. Bude se vám zdát, jako by se doslova zastavil čas. Zdejší obyvatelé prostě umějí relaxovat. Aby také ne, když mají k dispozici tolik slunečního svitu a zima vlastně opravdu sužuje jen horské oblasti na severu, kde se vše vynahrazuje čilým turistickým ruchem.

Jaká jsou největší lákadla Itálie?

Největšími lákadly Itálie jsou bezesporu někdejší centra městských států. Milán, Janov, Parma, Florencie, Siena, Pisa, Benátky, kde lze navštívit v jistou dobu i zábavný karneval, nebo třeba i toskánská Lucca nabízejí úžasnou podívanou napříč staletími. A to není vše, co takhle severský Turín nebo naopak Neapol, která leží v jižní části prosluněného Apeninského poloostrova? Zapomenout nesmíme ale ani na někdejší centrum vzdělaného a kulturního světa, antický Řím …

Řím aneb antické i středověké centrum světa

Takřka třímilionová metropole Itálie, Řím nebo též Věčné město, uchvátí nejen antickými památkami (Forum Romanum, Caracallovy lázně, Andělský hrad), ale samozřejmě i Náměstím svatého Petra se stejnojmennou bazilikou (v Římě je na dva a půl tisíce různých církevních staveb). V Římě najdete i stovky různých fontán, které jsou zde často už od antických časů. Tou nejzajímavější je bezesporu Fontána di Trevi, vystavěná v osmnáctém století pod taktovkou Nicola Salviho.

Na prohlídku antických skvostů nebude stačit jen jeden den, je tu například Koloseum nebo Trajánův sloup, ale také věhlasné Koloseum, jež se v nynější době nákladně rekonstruuje. Pravda, veřejná doprava ve městě je přeci jen trochu složitější, ale je tomu tak i s ohledem právě na tyto památky dávnověku – musí se totiž elegantně obejít.

V Římě vznikaly desítky filmových perel

Řím je nejen antickým pupkem civilizace, ale také místem, kde vznikala věhlasná díla světové kinematografie. Ben Hur s Charltonem Hestonem v hlavní roli je jedním z mnoha, které jistě stojí za alespoň malou noticku. I když byl Řím v sedmém století skoro vylidněn, po sjednocení Itálie nabyl úplně nového významu a opět se stal jedním z velkých center. Dnes žijí u řeky Tibery, pokud počítáme metropolitní oblast, skoro čtyři a půl milionu lidí.

Toskánsko, to je renesance poblíž zelených plání

Ve Florencii, která byly centrem toskánského velkovévodství a může se pyšnit i tím, že byla krátce hlavním městem Itálie, žije necelých čtyři sta tisíc obyvatel. Město, kde žili významní umělci jako Filippo Brunelleschi, Michelangelo Buonarroti nebo Dante Alighieri, nabízí například dóm Santa Maria del Fiore, což je jedna z nejznámějších italských katedrál, či takzvaný Palazzo Vecchio, což je vlastně budova městské radnice, která se od 14. století nedočkala významných změn.

V Toskánsku ale najdete i národní park Maremma, město Siena, které s Florencií donedávna soupeřilo o velmocenské postavení, nebo také historické město Lucca, centrum někdejšího hrabství a spolu s Pisou jedno z významných center kraje nebo středověké město San Gimignano, proslavené rodovými věžemi.

Lombardie je centrem módy i připomínkou mocných Sforzů

Milán, který má i s aglomerací čtyři miliony obyvatel, patří k nejbohatším městům Itálie. Divadlo La Scala, Piazza del Duomo se slavnou Katedrálou Narození Panny Marie ze 14. století, nebo třeba Castello Sforzesco, neboli Hrad Sforzů, kteří byli podobně významní jako Medicejové ve Florencii, dává vědět o velkém kulturním rozmachu celé oblasti. Hlavní město módy hostí každoročně i závody Formule 1, blízko Milána totiž leží závodní okruh Monza.

Benátsko láká na mimořádně prosluněnou dovolenou

Třísettisícové Benátky byly hlavně ve středověku významným obchodním centrem, které se nebálo pronikat po moři do celého světa. Město Tiziana, Marca Pola či Antonia Vivaldiho leží celé na vodě, takže bez gondoly se tu neobejdete. Benátky navštíví každoročně na dvanáct milionů turistů, zajímá je hlavně slavný karneval, ale i čtyřkilometrový Canal Grande a takřka tisíc let starý kostel svatého Marka. Poblíž Benátek se nachází Padova, jejímž patronem je svatý Antonín, jemuž zde vystavěli již ve třináctém století nádhernou baziliku. Najdete zde i vůbec nejstarší botanickou zahradu světa.

Ligurie byla za středověku centrem námořní velmoci

Šesté největší italské město Janov pak soupeřilo právě s Benátkami o vliv ve středomoří. Rodiště Niccola Paganiniho nabízí turistům možnost procházky po Piazza De Ferrari, prohlídku slavné Janovské katedrály San Lorenzo či divadla Carla Feliceho. Dominantou celého kraje je maják Lanterna z roku 1543, vysoký hned 117 metrů a poukazující na význam, který kdysi janovská flotila měla. A nešlo jen o námořní bitvy, protože námezdní janovští kušníci dokázali vybojovat úspěšně nejednu bitvu i na pevnině, zasáhli i do Stoleté války. Pojďme se však Ligurií projít trochu více, najdeme tu totiž přístavní městečka La Spezia a Savona, kde najdete více než dvacet různých sakrálních staveb.

Už dvacet let je na seznamu UNESCO a láká turisty. O čem je řeč? Jde o národní park Cinque Terre v Janovském zálivu, rozprostírající se na skoro čtyřiceti kilometrech čtverečních. Jízda ekologickým autobusem, malebné prostředí italské riviéry, vinná réva a olivy, malá italská městečka, v jakých se snad zastavil čas. Jedním z nich je třeba tisíciletá Vernazza, jež je od Janova vzdálena asi osmdesát kilometrů.

Turín je centrem kraje Piemont

Jedním z center bohatého italského severu je město Turín, našli bychom jej asi sedmdesát kilometrů od hranic s Francií. Největší architektonickou zajímavostí je zde Palazzo Reale, tedy doslova Královský palác, který si tu původně nechali vystavět savojští panovníci a později, po sjednocení Itálie, vlastně dál sloužil svému původnímu historickému účelu. V roce 2006 se tu odehrávala zimní olympiáda, pokud jde o sport, nelze nezmínit Juventus Turín s hvězdným Cristianem Ronaldem v sestavě. Mnohem méně známý FC Turín je konkurenčním klubem, ale také oblíbencem místních. Stará dáma má fanoušky hlavně v jiných krajích Itálie…

O průmyslovou dominanci Piemontu se stará hlavně světově proslulá automobilka Fiat, která patří do TOP 100 světových firem a drží aktiva i ve společnostech Ferrari nebo Maserati. Spjatá je historicky s rodinou Angelli, ostatně podobně jako již zmíněný Juventus, jehož je hlavním sponzorem už dlouhá léta.

Dolomity jsou centrem milovníků hor

Itálie nemá jen úrodné nížiny obsypané olivami a zalité sluncem, ale také hory. Dolomity jsou na samém severu země, poblíž hranic s Rakouskem a jsou oblíbenou lyžařskou destinací i pro české turisty. Skoro pět tisíc kilometrů čtverečních mluví za vše, hory jako Marmolada, Dürrenstein nebo Antelao zná každý milovník zasněžených svahů. Na své si nakonec nepřijdou jen příznivci sjezdovek, ale také horolezectví nebo vysokohorské turistiky. Kvůli zimním olympijským hrám pořádaným v roce 1956, tak medailově nešťastným pro československou výpravu, určitě mnoho lidí také slyšelo o Cortině d´Ampezzo.

Dvojjazyčné nápisy v oblasti jasně dokumentují, že jsme tu na rozhraní dvou světů – německy mluvících zemí a Itálie. Nakonec, za první světové války se tyto tábory střetly opravdu s nebývalou silou i za účasti čs. legionářů. Dolomity nabídnou nádhernou přírodu, velmi podobnou té naší nebo slovenské. Kamzíci, svišti nebo lasice, medvědi a sovy, to je už klasika severu italského regionu. Stovky rostlin a krásná příroda, i ty sem lákají turisty po tisících.

Kraj Marche není jen Palmová riviéra

Zejména kopce a hory, ale také pobřeží Jadranu. Region Marche obývá asi půl druhého milionu lidí, název je odvozen od výrazu pro středověkou „marku“ – tedy jinak řečeno nárazníkové území, hranice. Patřil pod správu Byzantinců i papeže a žil svou vlastní svébytnou kulturou po dlouhá staletí. Nejvýznamnějším městem v oblasti je stotisícová Ancona, ale velmi důležité je také zhruba poloviční Ascoli Piceno, sousedící se dvojicí národních parků. K prohlídce tu láká třeba katedrála svatého Emidia, křesťanského biskupa ze třetího století.

Představme si ale i Loreto, poutní místo katolických křesťanů. Žije tu asi deset tisíc lidí, ale každoročně přijede na tři miliony věřících – což je v Itálii čestné druhé místo hned po sídlu papeže. Casa Santa neboli také Svatá chýše je zdejší atrakcí číslo jedna. Podle legendy dům Panny Marie, který by našel po celé Evropě řadu napodobenin, a to včetně českých zemí (Hradčany, Slaný apod.). Zapomenout bychom ale neměli ani na přírodu, město San Benedetto del Tronto hostí sedm tisíc palem, mimo jiné i tu nejstarší na Starém kontinentu.

Neapol, Kalábrie, sopky a jih Itálie

Jih Itálie má bohatou historii a jistě nenabídne jen přírodní krásy. Vždyť i město jako Neapol, o němž kdysi pěl Waldemar Matuška, jedno z center mocného království, má rozhodně co nabídnout. Je to třeba Castel dell´Ovo z dob antiky nebo Kapujský hrad, dílo dvanáctého století. Pokračujme však při naší pouti Apeninským poloostrovem ještě dále, protože kromě kopcovité Kampánie je tu i město jako Bari se svým hradem Castello Svevo. Jde o místo, kde má být pohřben svatý Mikuláš, biskup z přelomu třetího a čtvrtého století. A v neposlední řadě také hlavní centrum Apulie, místa, které kvůli své výhodné poloze zažilo spoustu různých pánů.

Nelze zapomenout ani na oblast, která přinesla archeologům obrovskou dávku poznání o antických časech, tedy Pompeje, zalité lávou již takřka před dvěma tisíciletími. Proslulou sopku Vesuv rozhodně nelze podceňovat ani dnes! Zbývají ještě ostrovy, poté bude naše okružní jízda po dnešní Itálii konečně úplná…

Sicílie a Liparské ostrovy

Když se řekne Sicílie, mnoha lidem se asi vybaví Palermo nebo punské války, ale také celosvětově nechvalně proslulá mafiánská klika. Tento slunný ostrov mluví zvláštním dialektem, žije tu na pět milionů lidí, a pokud jde o sopky, ty tu jsou opravdu neustále napnuté, stejně jako typicky jižanská povaha. Nejmenší oblastí Sicílie jsou Liparské ostrovy (Italové jim přitom často říkají Eolské), vzniklé dřívější seismickou aktivitou. Je jich celkem šest a jsou jedním z lákadel, které vás nakonec dostanou na seznam cestujících trajektů. Doposud aktivní sopky, ale také lákavé možnosti k potápění a letní sídla milionářů.

Když už jsme u těch sopek, nejslavnější v Itálii rozhodně není jen Vesuv. Jmenovat totiž můžeme i Etnu a Stromboli. Už jen proto, že Etna je vlastně aktivní snad po celou historii, i v jednadvacátém století už bylo zaznamenáno několikero erupcí. Stromboli je na ostrově severně od Sicílie a jistě bude dobře známé fanouškům románů Julese Verna.

Ještě nás čeká městečko Palermo…

A vlastně to není žádné městečko, ale pořádné město. Snoubí se tu vliv muslimské a tradiční severské architektury a snad i to přineslo v minulých staletích značnou náboženskou toleranci. Žije tu na 700 tisíc obyvatel, mezi nejslavnější sakrální památky patří třeba kostel San Giovanni degli Eremiti. Zkrátka a dobře, jedna velká nížina s botanickou zahradou a ceněnými odkazy na Normany. Pokud jde o přírodu, tak nevynechejte ostrov Ustica, jen pár kilometrů severně – zdejší azurové moře a tajemné jeskyně stojí za vidění.

Ještě další tipy? Ale jistě, tak třeba Catania. Druhé největší město Sicílie najdeme na východním pobřeží, zaujme zde hlavně Castello Ursino ještě z nadvlády Byzantinců nebo původní římské divadlo, kam se vešlo až sedm tisíc přihlížejících. Pokud se podíváme hlouběji do historie, tak někdejší antické Agrigentum, dnešní Agrigento, ukáže mnoho zajímavého z doby antiky.

Sardinie, to je ten snad nejhrdější ostrov světa

Na svou kulturu jsou pyšní a nevzdají se jí za nic na světě. Na Sardinii, kde žije asi půl druhého milionu lidí, se mluví dodnes poněkud specifickým nářečím, kterému rozumí na pevnině jen málokdo. Italsky se ale samozřejmě dohovoříte také. 24 tisíc kilometrů čtverečních je hlavně o horách a výšinách, a to nakonec platí do malé míry i pro pobřežní oblasti. Druhý největší italský ostrov, jenž je prakticky jedno tělo i s francouzskou Korsikou, je domovem stovek ovčích stád, snad i proto byste si neměli nechat ujít pecorino romano, zdejší tradiční sýr. Nelze nevzpomenout ani mnoho písečných a oblázkových pláží, kvůli nimž se tu říkává vzletně – Karibik Středomoří.

Pokud máte rádi Maltu, i zde si užijete megality

Vlastně dost podobně jako na dalším středomořském ostrově Maltě, si i na Sardinii užijete megalitické stavby a svatyně z dob lidské prehistorie. Nuraghové, kteří zde žili před tisíci lety, jsou tajemstvími opředenou kulturou. A aby těch zajímavostí nebylo málo, ve starém městečku Alghero se mluví až nápadně často katalánsky. Vždyť Barcelona zde byla po dlouhá století pánem! A v neposlední řadě, právě na Sardinii odstartovala cesta za sjednocením Itálie a Garibaldiho tisícovka se vydala dobývat zbytek země.

Hlavním městem ostrova je Cagliari, kde žije asi 150 tisíc lidí. Amfiteátr, katedrála a radnice, ale také značný pokles populace – mnoho lidí se žel přestěhovalo za prací jinam. Místní říkají městu Casteddu, což znamená jednoduše totéž, co hrad. Sardinii zdobí i největší italská vodní nádrž, jezero Omodeo, ale také třeba římské termální lázně v malém městečku Fordongianus.

Booking.com